Skip links

Boosting Loyalty Programs with Gamification: Key Strategies and Success Stories

Share

Sadakat Programlarında Gamification Stratejileri ve Başarılı Örnekler

Sadakat programları alanında kullanılan gamification stratejileri mobil uygulamalarda ve web sitelerinde katılımı arttırmanın en iyi yoludur. Başarılı örneklerle kendini kanıtlayan bu çalışmalarla, ürün ve hizmetlerin etkileşimi hızlı bir şekilde artış gösterir.

Sadakat Programları Nedir Ne İşe Yarar?

Sadakat programları mobil uygulama geliştirme alanında da kullanılan, müşterilerin bağlılığını arttırmaya sağlayan pazarlama stratejileridir. Bu stratejiler ile müşterilerin marka ile sık sık iletişim halinde olması sağlanabilir. Sadakat programları adı altında yapılabilecek indirimler, promosyonlar ve avantajlarla müşterilerin sadakati korunabilir.

Rakip markalarla olan rekabette firmaları öne geçirecek sadakat programlarının önemi ve sağladığı avantajları çok fazladır. Satışları arttıracak ve müşteri bağlılığı kazandıracak sadakat programlarında, farklı stratejilere yer verilebilir. Örneğin puan uygulamaları ile müşterilerin puan kazanmaları teşvik edilebilir. Bunun sonucunda ise müşteriler ve mobil uygulama arasında görünmez bir bağ kurulmuş olur. .

Sadakat programları işletmeleriniz veya mobil uygulamalarınızın ihtiyaçlarına uygun olacak özel olarak hazırlanmalıdır. Bu yöndeki ihtiyaçlarınız için bizimle Teklif Al formu üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Gamification  (Oyunlaştırma)  Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Gamification stratejileri mobil uygulamanın belirlenen hedeflerine ulaşması konusunda destek olur. Ancak bu sürecin mutlaka doğru adımlarla ilerleyerek etkileşime sunulması gerekir. Gamification stratejisinde ilk amaç, hedefleri tanımlamaktır. Bu hedefler doğrultusunda müşteri sadakati arttırılabilir. Ayrıca amaç eğitim vermek veya çalışanların motivasyonunu arttırmak gibi amaçları da içerebilir.

Hedef ve hedef kitlenin belirlenmesi sonrasında gamification stratejilerinin uygulanacağı oyun mekaniği seçilmelidir. Bu tercih kitlenizin özelliklerine ve ihtiyaçlarına uygun belirlendiği durumda strateji daha başarılı sonuçlar verecektir. Peki bu teknikler ne olabilir? Oyun mekaniği tercihi yaparken etkileşime katılan kullanıcılara görev, puan, ödül, yarışma ve seviye gibi modüller sağlanabilir. Ancak bunların uygulanabilmesi için kullanıcılara nasıl katılacağı ve hangi eylemleri gerçekleştireceği önceden belirtilmelidir.

Kullanıcıları motive edecek ve katılımlarını arttıracak ödüllendirme sisteminde rozet, indirim kuponu gibi çeşitli ürünlere yer verilebilir. Ayrıca strateji oluşturma sürecinde son olarak geri bildirim kısmı da oluşturulabilir. Geri bildirim kullanımıyla kullanıcıların geri dönüşlerine bağlı analizler yaparak stratejilerinizi daha etkili duruma getirmeniz sağlanabilir.

Başarılı Gamification Örnekleri Nelerdir?

Her sektörde farklı kullanım amaçlarıyla ortaya çıkan gamification tekniğinin başarısı tartışılmazdır. Başarılı ürünlerin veya deneyimlerin temelini oluşturan Gamification tekniğine dair en sık kullanılan yöntemlerin başında puanlama uygulaması gelmektedir.

Puanlama uygulamaları ile mobil uygulama içerisinde kullanıcılar seviye tamamladıkça puan kazanarak seviye atlarlar. Aynı zamanda kullanıcılar kendi arasında rakip haline gelirler. Sonuç olarak ise her zaman daha üst seviyeye ulaşmanın yolunu ararlar. En yaygın gamification örnekleri aşağıda detaylı olarak açıklanmaktadır.

Sektör Odaklı: Yapay Zeka Entegrasyon Stratejileri

 

Dualingo Mobil Uygulaması

Dil öğrenilmesi için tasarlanmış olan bu uygulama kullanıcıları kendi amacına uygun şekilde teşvik eder. Kullanıcılar Dualingo uygulamasında ders tamamladıkça puan kazanır. Aynı zamanda bu puan-larla seviye atlar. Hata yapılan sorularda ise verilen can sınırlı bir sayıya bağlıdır. Bu durumda kulla-nıcılar uygulama içerisinde her zaman daha dikkatlidir.

Starbucks

Starbucks, sadakat programlarında farklı bir tür gamification kullanır. Müşteriler, her alışverişinde belirli bir puan kazanır. Daha sonra bu puanlar ücretsiz içecekler veya yiyecekler için kullanılabilir. Ayrıca, belirli bir sıklıkta Starbucks'a giden müşterilere de özel teklifler sunulur. Bu çeşitli kampan-yalar müşterileri teşvik eden yanları ile markanın daha çok talep görmesine destek olur

Headspace Mobil Uygulaması

Headspace, meditasyon ve zihinsel sağlık alanında hizmet veren bir mobil uygulamadır. Headspace kullanıcıların düzenli olarak meditasyon yapmalarını teşvik eden çeşitli gamification özelliklerine sahiptir. Örneğin puanlama ve seviye atlama sonucu rozet kazanma şansı verir. Böylece kullanıcılar yaptıkları düzenli meditasyonlar ile başarı elde ederek ödül kazanır.

Linkedin

Linkedln kullanıcıların iş ağı oluşturduğu ve profesyonel özelliklerini yansıttığı, kariyerlerini geliş-tirmelerine yardımcı bir uygulamadır. Linkedln’de sıklıkla kullanılan gamification örneği diğer uygu-lamalara oranla birçok farklı kriterlere sahiptir. Örneğin kullanılan gamification tekniği ile kullanıcılar farklı kullanıcılara bağlantı isteği gönderebilir. Takipçi kazanmak için premium üye olabilir ve daha fazla içeriğe erişim sağlayabilir. Bu çalışmalar sonucu daha fazla görünürlük elde ederek iş ağlarını genişletebilir.

Alleyoop

Alleyoop platformu eğitim içerikleri ile ön plana çıkar. Alleyoop sisteminde kullanılan gamification uygulamaları öğrencilere sunulan eğitim sürecinin daha motive edici şekilde geçmesini sağlar. Öğ-rencilere tamamlaması için bir hedef belirlenir. Bu hedefleri başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenci-ler ödül ve rozetlere sahip olur. Yapılan bu çalışmalar öğrencileri çalışmaya teşvik eden önemli alt yapılara sahiptir.

eBay

eBay, kullanıcılarına alışveriş yapmayı teşvik eden çeşitli gamification promosyonları sunar. Örneğin belirli bir alışveriş miktarına ulaşan kullanıcılara indirim kuponu gibi ödüller sağlar. Promosyon kazanan kullanıcılar alışveriş yapmaya teşvik edilerek uygulama içerisinde daha çok zaman geçirir. Hem müşteriler hem de marka sahipleri açısından bu uygulamalar oldukça önemli bir yere sahiptir.

KFC

KFC markası, müşterilerinin sadakini arttıracak birçok gamification uygulamasına yer verir. Mobil uygulamalarında yer alan teklifler kullanıcıların marka ile olan alışverişini arttırır. Ayrıca uygulama üzerinden özel menüler sunan KFC, müşterilerini restorana çekerek etkileşim kazanır. Bu stratejiler müşterilerin markaya olan bağlılığını arttırır.

Sadakat programlarınıza gamification stratejileriyle yeni bir soluk getirmek için bugün bizimle iletişime geçin!

This website uses cookies to improve your web experience.